Udostępnij

Adopcja na odległość

Adopcja na odległość to projekt, którego podstawowym celem jest zapewnianie edukacji ubogim dzieciom i młodzieży z Kenii (obszary Kipsing, Matiri oraz dzieciom z sierocińca w Isiolo). Od 2017 roku prowadzimy ten program. Dzięki niemu misjonarze i misjonarki na miejscu mogą w bardziej efektywny sposób rozdzielać zebrane środki pomiędzy potrzebujących zgodnie z ich rzeczywistymi, bieżącymi, indywidualizowanymi potrzebami.

Adopcja na odległość to lepsza przyszłość dla dzieci i młodzieży. Szkolny mundurek, ciepły posiłek, leczenie, dostęp do wody i edukacja! To piękna inicjatywa, która nas wszystkich łączy dzięki wspólnej modlitwie i Twojej pomocy. To dzięki Wam możemy spełniać marzenia dzieci!


Edukacja w Kenii jest „teoretycznie” bezpłatna, za to koszty związane z przygotowaniem dziecka do roku szkolnego, często przekraczają możliwości finansowe rodziców.

Uczniowie w Kenii muszą posiadać mundurki szkolne. Jeden mundurek wystarcza dzieciom zazwyczaj na okres ok. 2 lat, w zależności od tego jak szybko rosną. Jednak trzeba brać pod uwagę to, że mają tylko jeden komplet mundurka, w którym spędzają 10 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku i muszą go prać codziennie – więc taki mundurek już po roku jest bardzo zniszczony.

Szkoła ponadto nie zapewnia zeszytów, podręczników czy przyborów szkolnych. We wszystko to trzeba się zaopatrzyć w swoim własnym zakresie. Uczniowie są zobowiązani posiadać przybory szkolne, jednocześnie nie zadawane są im prace w domu, gdyż nauka odbywa się tylko w szkole. Brak jest systematycznego sprawdzania wiedzy uczniów, ma to miejsce dopiero pod koniec semestru, kiedy uczniowie zdają testy kwalifikujące ich do kontynuacji nauki w kolejnym semestrze. Dzieci piszą 3 razy w roku egzaminy i to nauczyciel - po przeanalizowaniu ich, decyduje czy uczeń może iść do kolejnej klasy.

Roczny koszt nauki dziecka w szkole podstawowej (mundurek, przybory szkolne, jeden posiłek w ciągu dnia, opłata egzaminacyjna) to ok. 150 $.

 Kiedy dziecko przejdzie do szkoły średniej koszt nauki wzrasta – jeśli uczeń nie musi być w internacie to ok. 180 $, szkoły z internatem to koszt od 300 do 700 $. Dlatego większość dzieci nie kontynuuje nauki, bo rodziców na to nie stać. My na poziomie podstawowym wspomagamy dzieci w kwocie  150 dolarów na poziomie licealnym 350 dolarów rocznie.

Nasza Archidiecezja od 2016 roku włączyła się w dzieło „adopcji na odległość” – czyli sponsorowania nauki dzieciom w Kenii – w Kipsing, Isiolo Embu i Matiri. Mamy pod opieką na ten moment ok. 600 dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, szkół średnich, z seminarium oraz kilku studentów.

Sponsorzy (rodzice adopcyjni) wpłacają pieniądze na konto Papieskich Dzieł Misyjnych i podają swoje dane (imię nazwisko, ewentualnie adres), a także imię i nazwisko dziecka, któremu zapewniają pieniądze na naukę.

Archidiecezjalnym projektem misyjnym „adopcja na odległość” zajmują się: Aneta Siudek i Irena Bieńkowska.

Aneta Siudek - z wykształcenia magister geografii oraz technik farmaceutyczny. Jest szczęśliwą żoną i mamą trzech synów własnych oraz dwójki adoptowanych na odległość nastolatków z Kenii - Lilian i Emmanuela. Od 15 lat mieszka wraz z rodziną w Krępsku koło Goleniowa. Uwielbia podróże i zwierzęta. Posiadaczka 4 kotów i kanarka;) Uczestniczyła w dwóch misjach do Kenii (2022 i 2023).
Kontakt: tel. +48 783 744 001

Irena Bieńkowska - metodyk ds katechezy w Wydziale Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej. Pan Bóg na pierwszym miejscu to wszystko inne na właściwym miejscu. To moje życiowe motto. Katechetka od zawsze, bo już 43 lata, od 2 lat na emeryturze, ale praca z trudną młodzieżą zawsze w moim sercu, dlatego pracuję w MOW-ie dla dziewcząt dając im cząstkę siebie. Dzieci to największa miłość od urodzenia, dlatego kocham wszystkie najpierw swoje Marysię i Marka, a potem wszystkie które spotkałam w życiu. W Polsce, Kenii, na Madagaskarze. 

Nasi partnerzy

  • Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska
  • Fundacja ORLEN
  • Lasy Państwowe
  • TVP Szczecin
  • Radio PLUS
  • Radio Szczecin
  • Kuratorium Oświaty w Szczecinie
  • Wojewoda zachodniopomorski
  • TV Trwam
  • ARKA TVP 3 Szczecin
Kontakt
Zamknij